Start up prowadzi księgowość tak samo jak normalna firma i nie ma tu żadnych wyjątków. Możemy tu przedstawić 3 przykłady prowadzenia ksiąg rachunkowych.
- Możemy dokumenty naszej firmy kontrolować samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne i nie wymaga posiadania wyższych studiów czy certyfikatów. Prowadząc samemu księgowość mamy pełną kontrolę nad wszystkimi kosztami i przychodami. Nikt nieupoważniony nie otrzymuje naszych dokumentów i nie może zaglądać nam w przepływ gotówki. Jest to największa oszczędność w firmie, jednak wymaga znania aktualnych przepisów, przez co wiele firm się gubi i zleca to odpowiednim firmom.
- Możemy to zlecić pracownikowi internetowego biura rachunkowego. W tym wypadku oszczędzamy mnóstwo czasu i nie musimy się martwić o problemy finansowe, błędy itd., gdyż w przypadku kontroli z urzędu, zawsze reprezentuje nas wynajęte biuro i ono jest odpowiedzialne za prawidłowe wyliczenia. Trzeba się tutaj też liczyć z tym, że przekazujemy poufne informacje, więc lepiej wybrać odpowiedzialne i wiarygodne biuro rachunkowe.
- Istnieje również możliwość zatrudnienia pracownika jako księgowego i tutaj jest to opłacalne dla bardzo dużych firm, które są w stanie wydawać kilka tysięcy miesięcznie na wynagrodzenie dla takiego pracownika.
Zlecenie prowadzenia księgowości jest najlepszą decyzją i wiąże się tylko z obowiązkiem wprowadzania faktur ze sprzedaży i zakupów, czyli kosztowych.