Kiedy planujemy nadać przesyłkę o nietypowych wymiarach, powinniśmy zasięgnąć informacji na temat bezpiecznego pakowania produktu, który zamierzamy wysłać. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy wysyłany towar, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z odmową nadania naszej przesyłki, znacznego podwyższenia kosztów bądź wydłużenia terminów związanych z nadaniem i odbiorem sprzętów.
Przesyłka standardowa
Przesyłka standardowa to taka, która mieści się w wymiarach podanych na stronie bądź w regulaminie danego przewoźnika. Kształt, wysokość, długość, pojemność oraz waga obostrzone konkretnymi wartościami i parametrami wymienionymi jako najpopularniejsze „standardowe”.
Przesyłka niestandardowa
Przesyłka niestandardowa to taka, która nie mieści się w granicach pomiarów. Dodatkowo wyznacznikiem może być również atypowy kształt czy waga paczki. W zależności od usługodawcy transport może być uznany za niestandardowy, najczęściej gdy:
-
Paczka nie jest prostopadłościanem, ma nieregularny kształt, wystające elementy,
-
Ma kształt owalny bądź okrągły,
-
Paczka jest długa (najdłuższy bok powyżej 1,5-2 metry)
-
Paczka jest ciężka ( ponad ok. 40-50 kg)
-
Wewnątrz paczki mogą znajdować się elementy luźne, kruche, ciężkie lub płyny,
-
Jeżeli w jakimkolwiek stopniu odbiega od regulaminowych wyznaczników firmy przewozowej.
Zabezpieczenie paczki
W tym miejscu bardzo istotna jest poprawna izolacja przesyłki. Jeżeli chodzi o ogólne wskazówki to największą wagę, przywiązuje się do zakupu solidnego, kilkuwarstwowego kartonu, który stanowić będzie naszą warstwę zewnętrzną. W sytuacji gdy nasz przedmiot ma nieregularny kształt, konieczne będzie wypełnienie pustych przestrzeni. Materiały, jakie nadadzą się do tej czynności to:
- Styropian ( formy styropianowe)
- Folia bąbelkowa
- Poduszki z powietrzem
W zależności od rodzaju wysyłanego towaru, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, będzie również konieczna odpowiednia izolacja/osłona. Wysyłając towary podatne na zarysowania ważnym punktem na naszej liście, będzie owinięcie produktu w bezpieczny i miękki materiał. Osobne elementy trzeba również zablokować i zamortyzować tak by nie obijały się o siebie podczas transportu.
Jak zapakować rower?
Przygotowując się do wysyłki roweru, przede wszystkim musimy wyposażyć się w odpowiedni karton. W zależności od tego, czym obecnie dysponujemy, może być to karton, w którym nabyliśmy wcześniej dany przedmiot lub nowo kupione pudełko w sklepie rowerowym/sieci internetowej.
Pełna instrukcja wysyłki roweru kurierem >
Przygotowanie
- Czyszczenie (w przypadku gdy rower nie jest nowy, musimy go porządnie umyć, zakonserwować wszystkie części),
- Demontaż:
- Odkręcamy przednie koło oraz kierownicę (przykręcamy je do ramy roweru)
- Odkręcamy siodełko razem ze sztycą ( zabezpieczamy np. folią bąbelkową i umieszczamy w kartonie)
- Odkręcamy wszystkie drobne elementy (zabezpieczamy folią, wkładamy do mniejszego kartonika)
- Odkręcamy pedały (przykręcamy do roweru).
- Zabezpieczenie ( zabezpieczamy fragmenty wystające/ostre jak widelec czy hamulce tarczowe)
- Stabilizacja (wypełniamy puste przestrzenie, stabilizujemy pakowany sprzęt)
Po odpowiednim zapakowaniu paczki pozostaje już tylko wybór sposobu wysyłki roweru. Z dostępnych form możemy zdecydować się na pocztę polską lub wysyłkę kurierską.
Istotne jest, by przed zapakowaniem sprzętu zdecydować się na danego przewoźnika i zapoznać się z jego wewnętrznym regulaminem dotyczącym przesyłek niestandardowych.