Integracja pracowników – jak to zrobić?

Im lepsza atmosfera panująca między pracownikami w firmie, tym przyjemniej wykonuje się swoje codzienne obowiązki. Zdarza się, że pozytywna atmosfera tworzy się samoistnie, ponieważ dobrą energię wprowadzają sami pracownicy swoją osobowością. Jednak bywa też tak, że osoby będące na wyższych stanowiskach, koordynatorzy grup czy nawet szefowie muszą dopomóc całej sprawie i dać możliwość poznania się współpracownikom w innym środowisku, niż to zawodowe.

Jest to ważne na początku, kiedy tworzy się zespół, ale warto pamiętać, aby wspólne wyjazdy, imprezy, spotkania poza pracą utrzymywać. Wpływa to nie tylko na umacnianie dobrych relacji między pracownikami, ale także na wizerunek pracodawcy. Pracownicy bardzo lubią tego typu integracje czy imprezy firmowe, więc dobrze jest planować je co jakiś czas – firma tylko na tym zyskuje. Ale co można zaproponować swoim zespołom? Oto kilka ciekawych propozycji:

1.Wycieczki weekendowe.

To na pewno większe przedsięwzięcie, ale zdecydowanie warte zachodu. Można wybrać dłuższy weekend, by kilka dni móc podziwiać piękne krajobrazy, zabytki, nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dużo osób lubiło zorganizowane wycieczki szkolne, tak samo będzie i w tym wypadku. Zorganizowana wycieczka z transportem, noclegiem, przewodnikiem na pewno spotka się z ogromnym entuzjazmem pracowników. Podczas takiego weekendu można nie tylko poznać miejsca dotąd nieznane, ale także zintegrować się z innymi, lepiej ich poznać od tej prywatnej strony. Dobre kontakty między sobą wpływają na późniejszą pracę w biurze, szczególnie podczas przygotowywania różnego rodzaju projektów w grupie.

2.Trening biegowy.

Tu propozycja dla tych, którzy w swoich szeregach mają osoby lubiące biegać lub takie, które chciałyby zacząć. Są trenerzy, którzy takie treningi firmowe organizują. Na początku zajęcia zaczyna się od podstawowych wskazówek, przedstawiane są najważniejsze porady jak zacząć biegać, jak się rozgrzewać. Potem pozostaje już grupowy trening na wyznaczonej trasie. Warto pamiętać, że trenujący pracownicy mogą później reprezentować firmę na większych eventach biegowych. Ma to więc też aspekt wizerunkowy, a przebiegnięcie maratonu to nie lada wyczyn! Nie można zapominać tutaj również o kwestiach zdrowotnych. Bieganie pozytywnie wpływa na organizm, wzmacnia je. Co więcej, podczas takich treningów można łatwo pozbyć się stresu! A na to miejsce zaczną pojawiać się endorfiny, które nastroją człowieka na resztę dnia.

3.Escape room.

To coś nowego z kategorii czysto rozrywkowej. To mega zabawa i fajnie spędzony czas poza murami budynku pracy. Wspólne rozwiązywanie zagadek to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale także możliwość sprawdzenia tego, czy wszyscy członkowie grupy potrafią pracować w grupie. W wielu miastach dostępne są różnorodne pokoje typu escape. Można wybrać dowolną tematykę. Wiele pokoi przygotowuje się w oparciu o motywy filmowe. Dzięki takiej różnorodności można nie kończyć na jednym pokoju, a planować następne wyjścia. Czas, jaki spędza się w escape roomie to przeważnie 60 minut.