Płytki w salonie?

Płytki podłogowe i sienne robią ostatnimi czasy zawrotną karierę, są wykorzystywane zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Możemy znaleźć jest na tarasach, w obejściach domów oraz ich wnętrzach. Wykładane są nimi ściany i podłogi łazienek, kuchni, a ostatnimi czasy płytki coraz częściej znajdują swoje miejsce w salonach. Czy ten trend ma szanse się rozwinąć? Czy płytki w salonie to dobry pomysł?

Agata (aranżerka wnętrz od 10 lat): od dziesięciu lat zajmuje się projektowaniem wnętrz. Śledzę na bieżąco najnowsze trendy designerskie. W mojej opinii płytki ceramiczne będą coraz częstszym elementem wystroju wnętrz. Wystarczy spojrzeć na najnowsze kolekcje producentów płytek, takie jak choćby – kolekcja vallelunga, aby przekonać się, że obecnie płytki to elementy o wspaniałym i ciekawym designie, który na wiele sposobów można wykorzystać w aranżacji wnętrz. Ponadto takie trendy we wnętrzarstwie jak styl glamour to element, który dodatkowo sprzyjają wchodzeniu płytek na salony.

Iwona (właścicielka mieszkania w Warszawie): Pani Agnieszka niedawno robiła dla mnie projekt mojego warszawskiego mieszkania. Zaproponowała wówczas płytki podłogowe do salonu, w pierwszym moim odruchu pomyślałam sobie, że to kiepski pomysł, bo salon będzie wtedy nieprzyjazny i zimny. Jednak dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego to właśnie salon jest najprzyjemniejszym miejscem w domu i trudno jest mi zmusić domowników, aby chodzili w pantoflach, bowiem każdy uwielbia to uczucie ciepła jakie dają płytki. Poza tym z mojego punktu widzenia płytki w salonie to doskonała sprawa, zwłaszcza jeśli ma się labradora, dużo łatwiej utrzymać w czystości płytki w salonie niż gruby i puszysty dywan.

Kornelia (architekt wnętrz od 25 lat): po pierwsze płytki w salonie to nie jest nowoczesny wynalazek, już w dawnych pałacach część reprezentacyjna często wykładana była marmurowymi płytami. Po drugie nie wydaje mi się, aby płytki w salonie miały szansę na większą karierę, od lat co jakiś czas pojawia się taki trend we wnętrzarstwie, choć podoba się on klientom w katalogach, to jednak gdy przychodzi do projektowania ich własnej przestrzeni, zawsze ostatecznie okazuje się iż wolą oni drewno lub wykładziny.

Marlena (właścicielka domu w Marka): niedawno urządzaliśmy swój dom, prawdę powiedziawszy widzieliśmy oferty aranżacji z płytkami, ale wydawały mi się one zimne i nienaturalne, dlatego wolałam tradycyjny parkiet w salonie. Płytek na ścianach w salonie wcale nie braliśmy pod uwagę.