Zasady savoir vivre w biznesie

Zasady dobrego wychowania to nie tylko element konieczny w służbie dyplomatycznej i na królewskich salonach, to również bardzo istotna część relacji biznesowych. Znajomość savoir-vivre może pomóc w negocjacjach oraz zyskać przychylność potencjalnych kontrahentów, zaś ich nie przestrzeganie może poważnie nadwątlić wizerunek firmy. Podstawowe zasady, o których NIGDY nie wolno zapominać to:

1.Punktualność – wydawać by się mogło, że jest to rzecz oczywista, jednak wielu przedsiębiorców lubi się spóźniać i tłumaczyć, że są zawaleni pracą i stąd brak czasu. Punktualność to wyraz szacunku dla drugiej strony, skoro osoby, z którymi się spotykamy były punktualne, czy to oznacza, że nie mają wiele pracy? Punktualność oznacza szacunek dla czasu drugiej strony oraz jest wyrazem tego, że rozmowy, do których przystępujemy traktujemy poważnie.

2.Biznes nie uznaje wieku ani płci, dlatego też podczas powitania pierwsza powinna przywitać się osoba stojąca niżej w hierarchii, zaś o podaniu ręki decyduje zawsze ta osoba, która stoi w niej wyżej.