Odzież ochronna dla pracowników

W wielu przypadkach taka odzież ochronna jest po prostu wymagana, a nie jedynie opcjonalna. Może być ona obowiązkowa ze względu na fakt, że tak mówią przepisy, a konkretniej regulacje zawarte w Kodeksie pracy. Dodatkowo, warto zauważyć, że odzież ochronna to nie to samo, co odzież robocza.

Odzieżą roboczą może być bowiem każdy, dowolny strój pracownika, jaki ten na siebie ubiera podczas świadczenia stosunku pracy. Tak naprawdę nie pełni on żadnej konkretnej funkcji. Tymczasem, odzież ochronna zazwyczaj ma pełnić jakieś konkretne zadanie związane z zabezpieczaniem zdrowia oraz życia pracownika. Do najbardziej podstawowych elementów odzieży ochronnej należą chociażby maseczki ochronne chroniące drogi oddechowe, a także specjalne rękawiczki ochronne zabezpieczające skórę dłoni. Bardzo często na terenie wielu zakładów produkcyjnych wymagane są specjalne okulary ochronne. W szczególności tam, gdzie występuje duże zapylenie lub też gdzie pracownicy mogą mieć regularny kontakt z różnego rodzaju substancjami, na przykład z chemikaliami. Alternatywę mogą stanowić specjalne google ochronne, które jednocześnie zabezpieczają oczy, jak i całą twarz. Stosowane są także maski pełnotwarzowe oraz całe kombinezony.

 

Inne, ważne elementy odzieży ochronnej

 

Istnieje tak naprawdę bardzo wiele różnych elementów takiej odzieży, a kolejnym, bardzo oczywistym jej przykładem są chociażby kaski ochronne. Zabezpieczają one głowę osób pracujących w zakładzie lub na budowie od ewentualnych urazów mechanicznych. Specjalne obuwie ma za zadanie chronić stopy pracownika- buty mogą posiadać specjalną ochronę przez przebiciem, przed upuszczeniem na stopę sporego ciężaru lub też mogą dodatkowo zabezpieczać przed przypadkowym poślizgnięciem się. Liny amortyzujące oraz szelki są w szczególności stosowane tam, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości. Przy okazji różnego rodzaju odzieży ochronnej trzeba też wspomnieć o specjalnych nausznikach bądź też stoperach do uszu.