Projektowanie biur – co warto wiedzieć

Projektowanie biur to proces wymagający wiedzy i odpowiednich kwalifikacji. Tego typu pomieszczenia są w końcu wizytówką każdej firmy. Okazuje się to szczególnie ważne przy przyjmowaniu klientów czy partnerów biznesowych na spotkania. Ponadto projektowanie biur wymaga zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa jego pracownikom. Na jakie elementy warto więc zwrócić uwagę przy aranżacji pomieszczeń biurowych?

Projektowanie biur a wymogi techniczne

Przy projektowaniu biur należy pamiętać, że jest to przede wszystkim miejsce pracy. Proces projektowanie wcale nie jest prosty – przykładowy proces. Ważnym krokiem jest więc spełnienie pewnych wymogów technicznych, m.in. dostępu do sieci elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz informatycznej. Projektowanie biur wymaga także zapewnienia pomieszczenia socjalnego, które z pewnością powinno znaleźć się w każdej firmie. Należy je tak zaaranżować, aby pracownicy w spokoju mogli zjeść posiłek czy przygotować sobie kawę. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i właściwym oświetleniu. Projektowanie biur wymaga także spełnienia wymogów dotyczących powierzchni przypadającej na jednego pracownika. Warto więc zapoznać się z rozporządzeniami Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, aby mieć pewność, że projekt biura spełnia wszelkie wymogi prawne.

 

Funkcjonalność biura to podstawa

Projektowanie biura nie może obejść się bez zapewnienia niezbędnych urządzeń oraz mebli. Odpowiednie wyposażenie wpływa na jakość pracy, więc z pewnością jego wybór jest kluczowym krokiem. Ważne jest również to, aby komunikacja w biurze między pracownikami odbywała się bez problemów, co bez wątpienia pozytywnie wpłynie na efektywność ich pracy. Projektowanie biura należy oczywiście dostosować do branży, jak i konkretnej firmy. Zgodność wizerunkowa to w końcu podstawa aranżacji siedziby każdego przedsiębiorstwa. Warto także przeprowadzić krótkie wywiady z pracownikami i kadrą zarządzającą, które pozwolą stworzyć projekt dostosowany do potrzeb danego zespołu.

 

Pamiętaj o komforcie pracowników

Projektowanie biur wymaga takiej aranżacji, która będzie pozytywnie wpływać na efektywność pracowników. Pomieszczenia utrzymane w ciemnych barwach z całą pewnością nie będą najlepszym pomysłem. Warto zdecydować się na jasną kolorystykę, którą urozmaicić można mocniejszymi akcentami. Projektowanie biur w tego typu barwach z pewnością pozytywnie wpłynie na koncentrację pracowników. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie strefy relaksu, w której zatrudnieni będą mogli w ciągu dnia chwilę odpocząć i zregenerować siły do dalszej pracy. Aranżacja wnętrza biura uwzględniająca komfort pracowników to klucz do efektywnej pracy.