Meble drewniane? Łatwo o nie zadbać!

Drewniane meble słyną z tego, że są uważane za meble na pokolenia. Bardzo wytrzymałe i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo solidne. To właśnie po to je kupujemy, aby rzeczywiście mieć u siebie w domu takie elementy wyposażenia, które będą niezmiennie piękne przez dłuższy czas. Ze względu na fakt, że drewniane meble mogą pozostawać w użytku tak długo, czasem można mieć wrażenie, że pielęgnacja drewnianych mebli jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego- warto zapamiętać jedynie kilka ważnych rzeczy, aby móc dobrze zadbać o swoje meble z drewna. Od czego zacząć i w jakie preparaty na pewno warto się zaopatrzyć?

Jeśli czyścimy to delikatnie

Drewno jest solidne, ale dobrze jest mieć taką świadomość, że stosunkowo łatwo można zarysować jego powierzchnię. Dlatego też pierwsza istotna kwestia dotyczy narzędzi, które wybieramy do czyszczenia drewnianych powierzchni. Najlepiej, aby była to miękka ściereczka, np. wykonana z mikrofibry. Zdecydowanie powinniśmy unikać czyszczenia z wykorzystaniem drucianych szczotek.

Delikatność w pielęgnacji drewnianych mebli dotyczy także wybieranych środków czyszczących. Na pewno nie powinny to być mocne środki chemiczne, które wnikając w strukturę drewna mogłyby spowodować jego uszkodzenie. Do regularnego przecierania powierzchni drewnianych można użyć płynu do naczyń lub też preparatu, który jest przeznaczony do wykorzystania na drewnianych powierzchniach. Mogą to być zarówno preparaty do rozcieńczania w wodzie jak i preparaty w sprayu. Dobrze, aby były wygodne w użyciu i aby móc zawsze mieć je pod ręką.

W jaki sposób nadać drewnianym meblom połysku?

Szalenie ważne jest też, aby pielęgnacja drewnianych mebli nie powodowała zbyt intensywnego moczenia ich powierzchni. Drewno nie lubi długotrwałego kontaktu z wodą pod wpływem której wysycha, pęka i może się rozwarstwiać. Z tej samej przyczyny w przypadku, kiedy coś rozlałoby się na powierzchni naszych mebli- najlepiej od razu wytrzeć całą powierzchnię mebla do sucha.

Czyszczenie drewnianych mebli to jedno, tymczasem dobrze jest też wiedzieć o tym, że drewno można konserwować oraz odnawiać. Dzięki tym zabiegom może ono mieć zawsze wspaniały połysk i może mieć przez cały czas odpowiednią warstwę hydrofobową, która zapobiega wchłanianiu wody w głąb drewnianych powierzchni. Do odnawiania i konserwowania drewnianych powierzchni można wykorzystywać bejcę, a także różnego rodzaju oleje naturalne. Efekt jest widoczny niemalże od razu. Dobrze jest też wiedzieć, że w wielu przypadkach takie preparaty pozwalają wydobyć z drewna jego piękno i oryginalne usłojenie, a także dodać mu efektownego połysku.

Jak widać- czyszczenie drewnianych powierzchni wcale nie jest trudne, najważniejsze, aby wybierać odpowiednie do tego środki oraz pielęgnować drewno w sposób delikatny. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się w momencie, kiedy nasza drewniana powierzchnia uległaby odbarwieniu, jednakże na taką okoliczność również można zastosować dedykowane do tego celu preparaty. Będą one skuteczne, ale i delikatne zarazem.

Duży wybór mebli znajdziesz na https://polanomeble.pl/.