Szkieletowa zabudowa bliźniacza- same zalety czy także wady?

Szkieletowa technologia budowania domów staje się coraz popularniejsza, za pewne za sprawą wielu zalet, jakie ze sobą niesie. Największymi zaletami takiej inwestycji są przede wszystkim znacznie krótszy czas jej realizacji, a w praktyce także niższe koszty. To argumenty, które często są dla inwestorów bardzo przekonywujące.

 

Domy z drewna często były uważane za budynki, które nie nadają się do zamieszkiwania w sezonie zimowym ze względu na to, że całe wyprodukowane w ich wnętrzu ciepło ucieka na zewnątrz. Jednakże obecnie, najnowocześniejsza technologia budowania takich domów sprawia, że dzięki zastosowaniu specjalnych folii i grubej warstwy ocieplenia, domy drewniane mogą być niemalże tak ciepłe jak murowane. Tak, jak w przypadku inwestycji murowanych- możliwe jest postawienie domu jednorodzinnego, ale i domu w zabudowie bliźniaczej. Które rozwiązanie będzie lepsze? Dom wolnostojący a dom bliźniak- co warto wziąć pod uwagę?

Wszystkie argumenty za i przeciw

Zabudowa bliźniacza ma swoje wady i zalety, a przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba je przeanalizować.

  • W przypadku zabudowy bliźniaczej w technologii szkieletowej można przyspieszyć wykonanie inwestycji i jeszcze mocniej zmniejszyć koszty. Konieczne jest jednak znalezienie odpowiedniego wykonawcy, a także biura projektowego, które specjalizuje się w wykonawstwie domów szkieletowych. Wiele przydatnych informacji można znaleźć na stronie- com. Tutaj też można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat budowy domów szkieletowych.
  • Współdzielenie ze sobą jednej ściany budynku dodatkowo sprawia, że cała inwestycja może mieć jeszcze lepsze parametry cieplne. Tym samym może powstać budynek, który będzie energooszczędny.
  • W przypadku zabudowy bliźniaczej zazwyczaj możemy mówić o znacznie niższych kosztach eksploatacji budynku. Tym samym zachęcający jest fakt, że mieszkanie w bliźniaku jest po prostu tańsze.
  • Bliźniak jest czymś pomiędzy mieszkaniem w bloku i mieszkaniem w budynku wolnostojącym. Jego zaletą jest to, że można wygospodarować sobie własne miejsce na garaż, taras czy nawet na niewielki ogród, a takie rozwiązanie nie jest możliwe dla kogoś, kto mieszka w bloku. Jednocześnie, trzeba utrzymywać dobre stosunku sąsiedzkie z osobami, które zamieszkują drugą część bliźniaka i akceptować fakt, że sąsiad znajduje się stosunkowo blisko, bo zaraz za ścianą. Bliskie sąsiedztwo nie musi być uważane za wadę takiego rozwiązania, ale poczucie prywatności w bliźniaku zazwyczaj można określić jako mniejsze niż w domu wolnostojącym.

 

Dom wolnostojący a bliźniak- decyzja o tym, w którą stronę pójść jest trudna i zależy od indywidualnych preferencji. Zdarza się, że chęć budowy domu szkieletowego w zabudowie bliźniaczej jest podyktowana chęcią mieszkania obok osób nam znanych, które lubimy lub też które stanowią naszą rodzinę. W innych przypadkach decyduje chęć zamieszkania na konkretnej działce w wybranym przez siebie miejscu, nawet jeśli będzie trzeba to miejsce dzielić z innymi. Zabudowa bliźniacza na atrakcyjnych terenach podmiejskich wcale nie należy do rzadkości.

Więcej informacji na temat budowy domów szkieletowych znajdziesz na https://drewdom.com.